Fotografia zgłoszona przez pana Piotra Krypnera
Kolumny bazaltowe na Giant's Causeway (Grobla Olbrzyma) na północy Irlandii, okolice miejscowości Bushmills.
Fotografie zgłoszone przez panią Kingę Glinę
Unikatowe formacje zlepieńców góry Montserrat w Hiszpani. Wiatr, woda i wietrzenie powodują erozję miększych fragmentów konglomeratu oraz piaskowca. W wyniku tego procesu pozostały i zostały wyeksponowane kolumny w kształcie igieł z wytrzymalszych zlepieńców.
Czerwone piaskowce triasowe z suchedniowskiego kamieniołomu Kopulak. Piaskowiec bardzo jednorodny w barwie, która jest wręcz brunatnoczerwona od tlenków żelaza. Woda, którą jest zalany kamieniołom również posiada brunatnoczerwony odcień. Miejsce pozwala poczuć się jak na Marsie.
Klif przy Praia da Calada zbudowany jest głównie z piaskowców, mułowców i margli, które datowane są na okres jurajski i kredowy. Przekrój klifu umożliwia obserwację procesów deponowania osadów morskich, odzwierciedlających zmieniające się środowiska sedymentacyjne.
Fotografa zgłoszona przez panią Magdalenę Jeż
Fotografie zgłoszone przez pana Macieja Krupińskiego
Fotografia ukazuje unikalny krajobraz Karkonoszy z perspektywy klifu. Dolina porośnięta lasami iglastymi to efekt procesów erozyjnych trwających miliony lat, a Skalisty klif, po którym spływa strumień, świadczy o intensywnym wietrzeniu. Zdjęcie oddaje surowe piękno gór i siłę natury wciąż kształtującą ich formy.
Na fotografii widać nachylone warstwy skalne u wybrzeży Kraju Basków, odsłonięte dzięki milionom lat erozji. Ukazują one dynamiczną historię Ziemi, zapisaną w skałach i przypominają o sile procesów geologicznych, które nieustannie kształtują naszą planetę.
Na fotografii uwieczniona jest skamieniałość amonitowatego odnaleziona przeze mnie w regionie jeziora Garda w północnych Włoszech. Przetrząsając tamtejsze rumowiska skalne można natrafić na liczne fosylia tych organizmów będące świadkami pradawnych mórz.
Fotografie zgłoszone przez panią Kingę Kosak
Odsłonięcie największej formacji bazaltoidowej w Polsce. Przestawia ono słupy nefelinitu sięgające do 18m. Zdjęcie zostało wykonane na terenie nieaktywnego kamieniołomu na Kamiennej Górze w Lubaniu, który od 1983r jest pomnikiem przyrody nieożywionej.
Wolnostojące skały piaskowcowe wyrzeźbione przez erozję, znajdujące się w niemieckiej części gór Połabskich. Zdjęcie wykonane w Parku Narodowym Sächsische Schweiz w Niemczech.
Formacja wolnostojących skał piaskowcowych wyrzeźbionych przez erozję, znajdujących się w niemieckiej części gór Połabskich. Zdjęcie wykonane w Parku Narodowym Sächsische Schweiz w Niemczech.
Fotografie zgłoszone przez pana Bartosza Antczaka
Każdy tak miał. Z daleka zobaczysz idealny okaz, jednak po przyjrzeniu się z bliska – zauważasz defekty, będące efektem niestabilnych warunków genezy – ale – czy właśnie to nie jest piękne? Galena, 6x6x6 mm, Freiberg
Opis: Kopalnia Uranu „Podgórze” w Kowarach wciąż skrywa przed nami wiele tajemnic, lecz jedną z tych rozwiązanych - są struktury przypominające nacieki. To wtórne minerały uranu – przede wszystkim uranospinit, wykazujący zieloną luminescencję w świetle UV (do zdjęcia użyto latarki z długością fali 395 nm).
Kiedy podczas prac terenowych pobierasz milion próbek, a dopiero w laboratorium zauważasz, że jedna z nich jest niepowtarzalna”. Można powiedzieć, że rzadkość zależy od globalnej skali rozpowszechnienia minerału albo bardziej od lokalnych warunków. W tej drugiej skali, wyjątkowe stało się drobne gniazdo (1,5 cm) zbudowane z siarczków miedzi – znalezione w kopalni uranu „Podgórze” (Kowary).
Fotografie zgłoszone przez pana Mateusza Osówca
Ręcznie wypreparowany amonit triasowy (rozmiar: 3cm) z cegielni Wienerberger w Gnaszynie.
Druza kryształów kalcytu z cegielni Wienerberger w Gnaszynie.
Kryształ sfalerytu w sferosyderycie z cegielni Wienerberger w Gnaszynie.
Fotografie zgłoszone przez pana Seweryna Krawczyka
Zdjęcie przedstawia słupy bazaltowe w Kopalni Rutki Ligocie Tułowickiej w powiecie opolskim w województwie opolskim. Skały bazaltowe są jednym z najważniejszych surowców na Opolszczyźnie zaraz skał wapiennych. Surowiec ten jest szeroko wykorzystywany w budownictwie m.in. nasypy kolejowe.
Na fotografii przedstawione są spękania kontrakcyjne w bazaltoidach w Tłumaczowie. Skały w Tłumaczowie składają się z głównie z bazaltoidów i mułowców. W tym miejscu powszechnie występuje kalcyt oraz kwarc, najczęściej w postaci ametystu, a także w śladowych ilościach inne minerały, np. malachit.
Zdjęcie przedstawia fragment prywatnej kolekcji prezentującej minerały cechujące się fluorescencją. Na zdjęciu znajduje się geoda ametystowa z wykrystalizowanymi na niej kryształkami kalcytu (kolor niebiesko-biały), nad geodą jest umieszczony piromorfit (kolor zielony). Obok niej znajduje się kalcyt (kolor czerwony). Przed geodą i kalcytem są ustawione kolejno od lewej strony: adamit (kolor zielony), cerusyt (kolor żółty), hialit (kolor zielony) oraz liebigite (kolor zielony).
Fotografie zgłoszone przez panią Aleksandrę Kupisz
Zdjęcie przedstawia kryształ wanadynitu o charakterystycznym przekroju sześciokątnym oraz pomarańczowo-czerwonej barwie.
Wyjątkowy, zielony kryształ halitu o budowie szkieletowej, pochodzący z kopalni Sieroszowice w Polsce. Jego niecodzienny kolor wynika z obecności rzadkiego minerału tolbachitu.
Pasmo górskie, obejmujące wschodnie jednostki regionalne Grevena i południowe Kozani w Grecji. Fotografia łączy ciekawą budowę geologiczną gór z warstwowaniem poziomym kamieniołomu.
Fotografie zgłoszone przez panią Gabrielę Dylewską
Przełom Dunajca w Pieninach to jedno z najpiękniejszych i najciekawszych geologicznie miejsc w Polsce. Góry, zbudowane ze skał osadowych z okresu jury i kredy, przecina rzeka Dunajec tworząc niesamowity krajobraz. Podatne na erozję skały wręcz wynurzają się z wody tworząc pionowe ściany po obu stronach rzeki. Jest to dla mnie sentymentalne miejsce, ponieważ przyjeżdżam w Pieniny już od 10 lat i za każdym razem odkrywam w nich coś nowego.
Szwajcarskie Alpy powstały podczas orogenezy alpejskiej i są jednym z najwyższych pasm górskich w Europie. Region Jungfrau zbudowany jest z łupków krystalicznych i granitów oraz można go podziwiać z takiego miejsca jak Grindelwald First.
Zatoka Ha Long w północnym Wietnamie jest jedyną w swoim rodzaju formacją skalną, którą tworzą wapienne wyspy wyłaniające się znad powierzchni morza w postaci kamiennych słupów. Budowa gór sprzyja powstawaniu jaskiń z wieloma formami krasowymi. Zatoka dzięki swojej unikalności widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Fotografie zgłoszone przez panią Aleksandrę Adamczak
Zdjęcie przedstawia efekt rzeźbotwórczej działalności potoku płynącego przez Masyw Olimpu, skały które woda napotkała na swojej drodze zostały wygładzone i kuliście urzeźbione.
Zdjęcie przedstawia greckie Meteory - formacje skalne zbudowane z piaskowców i zlepieńców, wznoszące się na wysokość kilkuset metrów.
Fotografie zgłoszone przez panią Karolinę Strużyńską
Plaża na wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku kryje wiele tajemnic... Jedną z nich jest ten szlak z gałązek. Czy powstał naturalnie, a może sztucznie? Tego nigdy się nie dowiemy.
Zakład Geologii Fizycznej UWr ma wielką przyjemność ogłosić konkurs fotograficzny dla słuchaczy wszystkich lat i stopni kierunków geologia oraz inżynieria geologiczna.
Zapraszamy Was do przejrzenia swoich archiwów fotograficzych, ale też do samodzielnych wyjazdów terenowych, w trakcie których spojrzycie na otaczający Was świat okiem adepta sztuki geologicznej. Dzielcie się z nami trofeami ze swoich wypraw fotograficznych. Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konkursie zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu.
Zgłoszone prace (Wasze fotografie), po wstępnej weryfikacji przez Jury Konkursu, zostaną opublikowane na tej stronie internetowej, czyli poniżej oraz w korytarzu ING, w którym mieści się Zakład Geologii Fizycznej. Po zamknięciu konkursu prace znajdujące się na stronie internetowej konkursu będą przedmiotem obrad Jury i to właśnie spośród nich zostaną wybrane trzy najlepsze zdjęcia, które zostaną nagrodzone.
Życzymy Wam dobrej zabawy!!!
Pracownicy i doktoranci Zakładu Geologii Fizycznej UWr.
Inspiracją do wymyślenia tytułu konkursu był poniższy fragment z filmu Shrek.